Jak znaleźć pracę w IT? 5 porad od liderów branży

Publications
Posting date: 22 December 2020

Jak znaleźć pracę w IT? 5 porad od liderów branży

Branża IT nadal należy do najbardziej atrakcyjnych sektorów rynku pracy. Zapotrzebowanie jest niemałe, co przekłada się również na dobre zarobki oraz pozostałe benefity. Początki bywają jednak trudne, dlatego podpowiadamy, jak działać, żeby znaleźć pracę w IT.

Jako że popyt na programistów i innych specjalistów IT utrzymuje się od dłuższego czasu na niemalejącym poziomie, na rynku pojawiło się wielu absolwentów kursów dla programistów bądź uczelni o profilu informatycznym. Wzrosła więc konkurencja w branży IT. Jak zdobyć przewagę nad pozostałymi kandydatami w drodze do pożądanego stanowiska?

1.      Zaprezentuj pełen wachlarz swoich możliwości


Informatykom, zwłaszcza początkującym, brakuje nierzadko odwagi i rozmachu w poszukiwaniu pracy. Wysyłanie skromnego CV bez wieloletniego doświadczenia onieśmiela już na samym początku. CV początkującego można jednak uzupełnić innymi informacjami, które będą istotne dla pracodawcy. Pandemia COVID-19 ma również przełożenie na umiejętności, pożądane przez rekruterów. Nie liczy się już wyłącznie liczba opanowanych języków programowania. W dobie pracy zdalnej ważniejsze stają się produktywność, zaangażowanie, umiejętność zarządzania własnym czasem oraz odporność na stres związany z pracą z domu[1].

2. Śledź trendy i podążaj za nimi

 

Rynek pracy w IT jest równie dynamiczny, co sama technologia. Wymaga ciągłej nauki oraz bycia na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami. Warto śledzić zmiany w branży IT, ponieważ w pewnym momencie może pojawi się nisza, która okaże się optymalna. Świetnym przykładem jest sytuacja związana z pandemią i upowszechnieniem pracy zdalnej. Statystyki podają, że z racji pracy na zwykłych, domowych sieciach, wzrosła liczba cyberataków na firmy. W związku z tym bezpieczeństwo stało się najważniejszym priorytetem inwestycyjnym, a specjalistyczna wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa stanowi dziś jedną z najbardziej pożądanych kompetencji. Innym z najnowszych trendów w IT z pewnością zainteresowane będą kobiety. Środowisko do niedawna mocno zdominowane przez mężczyzn, coraz bardziej otwiera się na płeć piękną, ponieważ docenia się ich kompetencje, zwłaszcza w roli liderów[2].

3. IT to przede wszystkim… ludzie

 

Nawet w dużych korporacjach rekrutacja na wolne stanowiska nierzadko odbywa się na zasadzie rekomendacji. Dobrze utrzymywać kontakty z ludźmi z branży, udzielać się w mediach społecznościowych, dzielić przemyśleniami z innymi. W ten sposób możemy nawiązać cenne zawodowe relacje, a także zostać zauważeni przez rekrutera. Jeśli startowaliśmy z kolegą na to samo stanowisko i to on dostał pracę, zamiast złorzeczyć, lepiej pogratulować i pozostać w kontakcie. Być może niedługo wspomniany kolega będzie szukał kogoś do swojego zespołu? To bardzo prawdopodobne, gdyż w obliczu pandemii i problemów związanych z pracą zdalną, efektywna współpraca w zespole i dobre relacje między jego członkami stają się niezwykle ważne. Według badania CIO Survey 2020 Harvey Nash i KMPG odpowiednie przywództwo i wysoka kultura w pracy są obecnie nawet ważniejsze niż wysokość wynagrodzenia[3].

4. Rozwiej mit etatu

 

Dla wielu przedstawicieli pokolenia dzisiejszych czterdziestolatków ciepła posadka na etacie to spełnienie marzeń. Tymczasem rynek pracy ewoluuje w zupełnie innym kierunku, podobnie jak pracownicy. Być może w twojej specjalizacji najlepszym rozwiązaniem będzie założenie własnej działalności gospodarczej, która zapewni ci swobodę wyboru projektów. Z pewnością nie warto zamykać się na inne perspektywy niż etat, nawet jeśli rodzice czy ktokolwiek inny będzie zapewniał, że to jedyna słuszna opcja. Taka swoboda jest też bezcenna w zdobywaniu doświadczenia. Działanie jako freelancer umożliwia chociażby korzystanie z takich form współpracy jak contracting IT czy body leasing.

5. Szukaj szans

 

Media szybko zbudowały wokół ofert pracy w IT otoczkę wymarzonej kariery, którą może podjąć każdy, kto opanował podstawy Javy. Obecnie rzeczywistość nie jest aż tak kolorowa. Nierzadko trzeba być gotowym na ustępstwa i zmiany. Z drugiej strony należy też pamiętać o tym, że trend pracy zdalnej może utrzymać się nawet po pandemii. Według danych opublikowanych w badaniu CIO Survey 2020 opracowanym przez Harvey Nash i KMPG 43% ankietowanych liderów spodziewa się, że dla ponad połowy ich personelu głównym miejscem pracy pozostanie dom. To z kolei przekłada się na rekrutację IT, która powoli pozbywa się ograniczeń terytorialnych. Oznacza to, że rekruterzy szukają nowych pracowników na całym świecie, a jedynym dodatkowym wymogiem jest komunikatywna znajomość języka.

Wybór branży IT to wciąż znakomity pomysł na karierę zawodową. Oferty pracy pojawiają się regularnie, także w okresie, kiedy wiele gałęzi rynku odnotowuje przestój. Wszystkim szukającym życzymy powodzenia.