CV, które zdobędzie Twoją następną pracę

Blog Post
Posting date: 02 July 2024

              Nadszedł czas, że chcesz aktywnie wyjść na rynek pracy i rozpoczynasz poszukiwania?
Zanim zaczniesz jednak aplikować na różne oferty, to pierwszym, nieuniknionym krokiem jest przygotowanie lub zaktualizowanie swojego życiorysu. W jakim języku napisać CV, ile powinno mieć stron, co powinno się w nim znaleźć, a co pominąć?

Po polsku, po angielsku a może dwie wersje?

Większość firm (zwłaszcza jeżeli mówimy o sektorze IT) to firmy międzynarodowe. Nawet jeśli firma ma siedzibę w Polsce, istnieje duża szansa, że ma zagranicznych klientów lub członkowie jej zespołu
są częścią globalnego teamu. W związku z tym zalecane jest, aby kandydaci tworzyli CV w języku angielskim. Zamiast tworzyć drugiego CV po polsku, skup się na jednym, ale dopracuj je – w szczególności w zakresie poprawnej gramatyki i interpunkcji.

Jak długie powinno być CV?

Bardzo często podczas rozmów z kandydatami spotykam się z różnymi przekonaniami dotyczącymi długości CV. Jedni usłyszeli gdzieś, że warto zmieścić się na jednej stronie, inni z kolei wypisują wszystko szczegółowo, dodając przy tym załączniki i tak tworzy się dokument na dziesięć stron. Długość CV powinna zależeć przede wszystkim od Twojego stażu pracy.
Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, jedna strona jest jak najbardziej w porządku. Skup się na opisaniu swojego dotychczasowego doświadczenia, odbytych kursów i zdobytych certyfikatach, opowiedz krótko o swojej motywacji. Jeżeli jednak jesteś od kilku lat aktywny/a zawodowo jest szansa, że jednostronicowe CV nie odda w pełni Twojego aktualnego doświadczenia.
Upewnij się, że wspomniałeś/aś o każdej firmie, pełniącym w niej stanowisku oraz o zakresie obowiązków i zdobytych umiejętnościach.

Co powinno znaleźć się w CV?

Dane kontaktowe –  choć brzmi to banalnie zaufaj mi, że już na tym etapie kandydaci popełniają błędy. W tym sektorze powinny znaleźć się informacje takie jak: imię i nazwisko (takie jak w dowodzie osobistym/paszporcie), adres email (najlepiej profesjonalny, bez zabawnych lub wulgarnych słów)
oraz numer telefonu, aby móc się z Tobą skontaktować bezpośrednio. Ważnym elementem jest podanie także lokalizacji, w której chcesz pracować – jeżeli jesteś otwarty/a na relokację, zdecydowanie warto umieścić taką informację.

Zdjęcie – większość firm, które podchodzi do rekrutacji w sposób profesjonalny i rzetelny,
często usuwa lub zasłania zdjęcia tak, aby nie wpłynęły one na ocenę umiejętności kandydata/tki.
Są jednak takie branże jak np. branża modowa, gdzie zdjęcia w formie portfolio są obowiązkowe.

Doświadczenie – ta sekcja w CV powinna stanowić największą jego część. Wypisz stanowiska zaczynając od najnowszego do najstarszego. Podaj nazwę stanowiska, nazwę klienta (jeśli nie możesz podać nazwy firmy ze względu umowy, wartościową informacją będzie branża, w której prowadzona jest działalność), okres zatrudnienia (lata i miesiące, np. 06/2022 – 05/2024). Następnie opisz szczegółowo zakres obowiązków, jakie pełniłeś/aś oraz jakie umiejętności zdobyłeś/aś (np. w przypadku ról IT będą to wykorzystywane technologie w projekcie).

PS. Wielu managerów ceni sobie, jeśli w CV pojawiają się również informacje, jak kandydat przyczynił się do sukcesu firmy: co udało się osiągnąć/wypracować podczas tego okresu pracy – jest to jednak element nieobowiązkowy.

Wykształcenie – organizacje zwracają uwagę na wykształcenie kandydata. Czy zostało zakończone obroną pracy licencjackiej lub magisterskiej, czy kierunek studiów jest zgodny z tym, czym osoba zajmuje się aktualnie. Jeśli tok nauczania trwa, to oczywiście sprawdzone zostanie czy są to studia zaoczne i kandydat/ka jest dostępny/a na pełen wymiar pracy.

Dodatkowe doświadczenie – zdobyte certyfikaty, kursy i szkolenia, prywatne projekty, wolontariaty, stowarzyszenia etc. – czyli wszystko, co jest ponadprogramowe, a pozwoli na poznanie Ciebie
lepiej i pokazanie twoich zainteresowań, motywacji i zaangażowania.

Umiejętności – mowa zarówno umiejętnościach twardych jak i miękkich. Jeżeli chodzi o te pierwsze mam tutaj na myśli m.in. znajomość języków programowania, technologii, framework’ów i narzędzi. W przypadku umiejętności miękkich nie ma potrzeby, aby wypisywać wszystkie swoje zalety – weź pod uwagę te soft skille, dzięki którym uważasz, że jesteś adekwatną osobą na oferowane stanowisko, np. jeżeli w opisie stanowiska jest wspomniane w wymaganiach „umiejętność pracy pod presją czasu”, warto w swoim CV podkreślić umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz realizowania zadań w wyznaczonych deadline’ach.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci przygotować poprawne CV.
Jeżeli Twój życiorys jest już gotowy – sprawdź na naszej stronie, kogo aktualnie poszukujemy
– wejdź w zakładkę OFERTY PRACY i znajdź coś dla siebie 😊