Szukasz specjalisty IT? Poznaj 3 powody, dla których warto skorzystać z agencji rekrutacyjnej

Publications
Posting date: 12 February 2021

Branża IT w kontekście rynku pracy jest dynamiczna i złożona. Taki jest też proces rekrutacji specjalisty IT, dlatego dobrym rozwiązaniem jest powierzenie poszukiwań właściwej osoby profesjonalistom.

Coraz więcej firm dostrzega korzyści płynące z outsourcingu. Fachowcy od wszystkiego nie istnieją, za to bardziej niż dotychczas docenia się konkretne umiejętności oraz wąską specjalizację. Dotyczy to również rekrutacji, która może być wymagająca zwłaszcza w branży IT.

 

Profesjonalista ma znaczenie

 

Rekrutacja na własną rękę nie jest skomplikowana, jeżeli poszukiwany jest pracownik do zadań ogólnych lub osoba, która dopiero będzie wdrażać się w daną branżę. Wystarczy zwrócić wtedy uwagę na kilka elementarnych cech osobowości, kompetencje miękkie czy doświadczenie na podobnych stanowiskach.

W przypadku branży IT sytuacja jest zgoła odmienna. Nie dość, że firma poszukuje osoby o bardzo wąskiej specjalizacji, to na dodatek różnica w wydajności pracy między dobrym a bardzo dobrym pracownikiem jest ogromna. Według Reeda Hastingsa, CEO Netfliksa, różnica produktywności między wyśmienitym developerem a dobrym fachowcem to aż 10 000%. Co więcej, specjaliści z Google’a oceniają, że wartość ta może wynosić nawet 30 000%!

Do wyselekcjonowania najlepszych kandydatów potrzebna jest zatem spora wiedza oraz doświadczenie. Agencja pracy ma też większy dostęp do specjalistów, dlatego może szybciej znaleźć właściwego człowieka na wolne stanowisko. Ogłoszenia umieszczane przez wewnętrzny dział HR nierzadko nie docierają do najbardziej wartościowych fachowców. Nikłe są też szanse na pozyskanie pracowników, którzy akurat nie szukają nowej pracy, jednak byliby skłonni zmienić otoczenie, jeśli oferta wyda się im atrakcyjna. Rekruter ma czas na dokładne prześwietlenie rynku, skorzystanie z odpowiedniej metody (np. headhunting), znalezienie najlepszych nazwisk i przedstawienie ich pracodawcy.

 

Realna pomoc w znalezieniu rozwiązania

 

Z usług dobrej firmy rekrutacyjnej warto skorzystać także dlatego, że dla rekrutera najważniejszym zadaniem jest rozwiązanie problemu firmy, a nie tylko znalezienie osoby, która zajmie etat. Dziś coraz więcej przedsiębiorstw działa według tej idei, dlatego zamiast zatrudniać kolejnego wieloletniego pracownika, korzystniejszym rozwiązaniem jest contracting. Pozwala on na zakontraktowanie efektywnego specjalisty z myślą o konkretnym projekcie. Jak już zostało wspomniane, w branży IT specjalizacja może stanowić wyjątkowo wąską, chociaż niezwykle ważną część umiejętności.

W ten sposób pracodawca może w pełni dostrzec wartość takiego pracownika, który jednocześnie nie zamyka sobie drogi do innych ciekawych oraz intratnych wyzwań. Contracting to obecnie sytuacja win-win dla wielu firm oraz specjalistów IT. Kontraktor IT zdaje sobie sprawę, że ma przed sobą określone zadanie, co przekłada się na jego zaangażowanie i efektywność.

 

Po prostu wyręczenie

 

Trzeci argument, który przemawia za skorzystaniem z usług agencji rekrutacyjnej, jest jednocześnie najbardziej trywialny. W outsourcingu chodzi przecież o to, żeby zadanie zostało wykonane. Zamiast angażować własne siły, tracić czas na doskonalenie się w sferze, z którą nie ma się na co dzień do czynienia, lepiej zwrócić się do profesjonalistów. Korzystanie z usług fachowców jest trendem, który można zaobserwować nie tylko w dużych korporacjach.

Większość przedsiębiorców wychodzi z założenia, że lepiej postawić na jakość. Nawet najbardziej zaangażowany w swoje obowiązki dział HR nie będzie w stanie znaleźć tak dobrego specjalisty jak doświadczona agencja rekrutacyjna, która na co dzień utrzymuje kontakt z wieloma przedstawicielami branży. Zawodowy rekruter jest na bieżąco z sytuacją poszczególnych wolnych strzelców, wie również, kto szuka dla siebie nowego miejsca pracy. Potrafi celnie dopasować konkretnego człowieka do potrzeb pracodawcy.

Czy bez agencji pracy byłoby możliwe znalezienie równie dobrego specjalisty? Oczywiście, że tak. Zajęłoby to jednak tak dużo czasu i energii, że w efekcie znacznie prostszym rozwiązaniem jest kontakt z agencją pracy.

Obecna sytuacja na świecie mocno wpłynęła na rynek pracy niemal w każdej branży. Ruch na poszczególnych stanowiskach wśród specjalistów jest największy od lat. Większość przedstawicieli branży pracuje zdalnie, co otwiera nowe możliwości w kwestii zatrudnienia. Warto wykorzystać ten moment i nawiązać kontakt z agencją rekrutacyjną.