Co o IT contractingu musi wiedzieć pracownik i przedsiębiorca?

Publications
Posting date: 09 February 2021

Co o IT contractingu musi wiedzieć pracownik i przedsiębiorca?

 

Nowe formy współpracy w ramach przedsiębiorstw to konieczność warunkowana zmianami na rynku pracy. Poznaj specyfikę IT contractingu. Jakie niesie ze sobą korzyści? Co należy o nim wiedzieć?

Zacznijmy od ciekawostki: pierwszym produktem firmy Microsoft był interpreter języka BASIC dla komputerów Altair. Mało znana wtedy firma założona przez Billa Gatesa i znajomych zaoferowała usługę stworzenia oprogramowania, dzięki któremu komputery „nabrały życia” i stały się użyteczne na co dzień. Ta współpraca była doskonałym przykładem contractingu i przyczyniła się do sukcesu firmy Microsoft. Dziś contracting jest integralną częścią jednej z najbardziej innowacyjnych gałęzi rynku – branży IT. Umiejętne korzystanie z tej formy współpracy może przynieść korzyści dla obu stron i zapewnić przewagę rynkową lub przynajmniej dorównać rynkowym standardom.

 

Contracting IT z punktu widzenia przedsiębiorcy

 

Dla przedsiębiorców zazwyczaj największym wyzwaniem są koszty i specyficzne formy współpracy spotykane na rynku IT. Według raportu firmy No Fluff Jobs aż 57% osób zatrudnionych w tym sektorze pracuje w oparciu o kontrakty B2B. Otrzymują oni też bardzo różne wynagrodzenia, które w zależności od formy współpracy mogą wynosić od 6 tys. do nawet 18 tys. złotych brutto.

Tak szerokie widełki wynagrodzeń wymagają znajomości stawek za dane umiejętności czy wykorzystywane środowiska programistyczne. Dla wielu przedsiębiorców taka wiedza przekracza posiadany zakres umiejętności, co jest całkowicie zrozumiałe. Dodatkowo zapotrzebowanie na dane usługi może się zmieniać z czasem – szczególnie w korporacjach, które z góry określają wakaty i potrzeby na najbliższy rok, niespodziewane potrzeby mogą stanowić budżetowe wyzwanie. Nawet jeśli firma szybko pozyska odpowiedniego specjalistę i zrealizuje daną potrzebę, pojawia się inny problem: co zrobić z pracownikiem po wykonaniu zadania? Jak zapewnić mu ciągłość pracy i liczbę zadań adekwatną do wynagrodzenia?

 Innym problemem jest rozliczanie za wykonaną pracę – monitorowanie ustalonego SLA, czy ilości i jakości stworzonych linii kodu wymaga eksperckiej wiedzy branżowej. Rzetelna ocena efektów pracy wymaga też niezależnych testów wdrożeniowych. Wyzwania te znacznie przekraczają wiedzę typowych specjalistów, a ze względu na wysokie zarobki w branży konieczność weryfikacji efektów prac jest kluczowa. Współpraca contracting time & material gwarantuje, że przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad projektem i może wprowadzać ulepszenia i modyfikacje, nawet na zaawansowanym etapie produkcji.

Wszystkie powyższe kwestie może rozwiązać znalezienie partnera biznesowego, który przejmie na siebie cały obszar zarządzania zespołem IT. Korzystając z takich usług, przedsiębiorca zyskuje natychmiastowy dostęp do wykwalifikowanej kadry, której zarobki mogłyby przekroczyć całkowite przychody małego przedsiębiorstwa. Partner biznesowy świadczący usługi contractingu współpracuje z wieloma przedsiębiorcami, dzięki czemu każdemu z nich może zaoferować stawki, adekwatne do wielkości wykonanego zadania.

 

Contracting IT z punktu widzenia pracownika

 

Najbardziej lukratywne zlecenia programistyczne zazwyczaj dotyczą specjalistycznych, niszowych języków programowania, jak np. autorskie systemy wykorzystywane w wyspecjalizowanych liniach produkcyjnych. Uzyskanie biegłości w takich systemach wymaga zazwyczaj znacznych nakładów czasu i pracy ze strony specjalisty. Jeśli miałby on poświęcać rok nauki na poznanie systemu do wykonania jednego zlecenia, jego praca byłaby całkowicie nieefektywna.

Branża IT znalazła na to rozwiązanie – specjaliści mogą rozpocząć współpracę z organizacjami contractingowymi, które zajmują się pozyskiwaniem zleceń od wielu różnych klientów i kierują je do odpowiednich ekspertów. Będąc business partnerem takiej organizacji, można liczyć na ciągłość zatrudnienia i stały dostęp do nowych projektów, dzięki którym codzienna praca nie zmienia się w rutynę. Pozwala to na szybkie poszerzanie praktycznego doświadczenia, co dodatkowo zwiększa wartość danego specjalisty.

Niewątpliwą zaletą dla pracownika jest fakt, że organizacja pośrednicząca przejmuje na siebie całą odpowiedzialność za pozyskiwanie nowych zleceń. Specjalista otrzymuje wtedy gotowe projekty i może skupić się jedynie na ich realizacji. Jest to też sposób na maksymalizację wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Forma contracting time & material sprawdzi się także przy długofalowej współpracy z danym przedsiębiorstwem.

Innowacyjna branża IT stale znajduje praktyczne rozwiązania napotykanych problemów i elastyczna forma współpracy na podstawie contractingu jest tego świetnym przykładem. Przynosi to korzyści dla obu stron i umożliwia nawet najmniejszym podmiotom dostęp do produktów i usług o najwyższej jakości. Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia i straty wizerunkowe, jest to wręcz niezbędne rozwiązanie w dzisiejszych czasach.