Pełne niepewności gorące letnie dni

Publications
Posting date: 02 July 2020

W końcu nadeszły piękne, letnie, upalno-deszczowo-słoneczne dni. Świat zaś coraz bardziej przechodzi z choroby do nowej normalności. My z kolei tak przystosowaliśmy się do nowej rzeczywistości, ze również przestajemy dostrzegać jej skutki. Bezpowrotnie zmieniliśmy rynek pracy: zdrowym rozsądkiem,  umiejętnościami adaptacyjnymi i (wystarczająco) zaawansowaną technologią. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Przyszłość pojawiła się przed czasem.

Niepewność dotycząca jutra jednak pozostaje – w końcu nie opanowaliśmy jeszcze całkiem sytuacji i nie możemy o tym zapomnieć. Ale zaczynamy sobie coraz lepiej radzić, a dobra pogoda zdaje się wspierać i dodawać sił.

Wydawało się, że na jakiś czas rynek pracy zamarł. To prawda, ale już przeszłość. Zaczęło się od niepewności i  wstrzymania nowych rekrutacji, zamrażania trwających już procesów. Odpowiedzieliśmy na to od razu i praktycznie z dnia na dzień wdrożyliśmy pracę zdalną, która ochroniła niezliczone stanowiska. Pandemia wciąż kosztowała nas miliony w stratach i wyrzeczeniach ale pojawiło się światło w tunelu.

Na zmęczonym stagnacją rynku z tygodnia na tydzień liczba ofert pracy zaczęła rosnąć, zarówno w urzędach jak i na portalach ogłoszeniowych, najpierw nieśmiało, później coraz śmielej. Zauważyliśmy to śledząc codziennie prasę i oferty pracy IT, których na początku lockdownu pojawiało się od 300 do 500 dziennie. Ta liczba wzrosła do 1100 nowych ofert dziennie i codziennie rośnie, z czego 2/3 rekrutacji odbywa się w 100% online. Te liczby napawają optymizmem, którego nam wszystkim ostatnio brakowało.

Może i zmieniliśmy rynek pracy na lepsze, ale nie obyło się bez poświęceń – zanim podjęliśmy jakieś racjonalne działania, panika zmusiła wielu przedsiębiorców do wypowiadania umów i grupowych zwolnień, w końcu niektóre sektory gospodarki całkiem zamrożono przez co wiele osób skończyło bez pracy, często też bez środków do życia. W Polsce 45% nowych pracowników tymczasowych to osoby, które zwolniono z poprzednich miejsc pracy na skutek pandemii. Przy odrobinie szczęścia znajdą teraz pracę w usługach kurierskich i logistyce, co jest spowodowane bardzo dużym wzrostem znaczenia branży e-commerce w ostatnich miesiącach.

Obecny kryzys dotyka każdego z nas na wiele różnych sposobów. Od samego początku wspieraliśmy i wciąż wspieramy wszystkich członków rodziny Harvey Nash, a także wszystkich, którzy są zmartwieni utratą pracy w związku z kryzysem lub już ją stracili. To może być przygnębiający czas pełen zmartwień i silnego stresu, ale nie chcemy, żeby ktokolwiek się w nim zatracił. Dlatego stworzyliśmy portal YourTommorow.

Publikujemy historie ludzi z całego świata, którym udało się znaleźć swoją wymarzoną rolę. Chcemy, by te historie były dla Was inspiracją, by pokazały, że wszystko to jest możliwe, bo te historie to Wy 😊 a my jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc zmienić przyszłość tak wielu osób i jeszcze bardziej z tego, że możemy inspirować się Wami i dzięki temu inspirować też innych. 

Stworzyliśmy YourTommorow, żeby było wsparciem dla społeczności IT w tym niepewnym czasie. Strona jest darmowa, nie wymaga rejestracji i każdy może podzielić się swoją historią lub skorzystać z naszych wskazówek i porad.

Dziękujemy, że jesteście z nami.