10 wskazówek jak efektywnie pracować zdalnie

Publications
Posting date: 25 June 2020

W Internecie nie brakuje materiałów o pracy zdalnej. Każdy artykuł zawiera inne porady, niektóre są naprawdę długie i czytanie ich zajmuję bardzo wiele czasu. Przebrnęliśmy więc przez 20 najciekawszych artykułów, wybierając (oczywiście z domu) najlepsze kawałki, aby stworzyć jeden poradnik. Na początku zamysłem było aby udostępnić ten poradnik tylko wewnętrznie dla wszystkich pracowników grupy Harvey Nash, ale odzew był tak pozytywny, że zdecydowaliśmy się udostępnić go światu 😊 Chętnie usłyszymy w komentarzach też o Waszych doświadczeniach z pracą z domu i sposobach jakimi sobie radzicie.  

1.      ‘Idź’ do pracy

Jakkolwiek absurdalnie brzmi to w przypadku pracy zdalnej, dojazd do pracy jest elementem rutyny, która pomaga przestawić się na odpowiedni tryb. Pokusa, żeby przekręcić się tylko na drugi bok, sięgnąć po laptopa i pracować z łóżka jest zniewalająca, ale badania wskazują, że nie jest to najlepszy pomysł. Mózg też trzeba rozgrzać i zrobi to dla nas poranna rutyna, czyli na przykład prysznic, śniadanie i ubranie się tak, jakbyśmy normalnie szli do biura. Poranny spacer też nie zaszkodzi.

2.      Wstań od biurka przynajmniej raz na godzinę

Ludzie nie są ewolucyjnie przystosowani do spędzania czasu w pozycji siedzącej przez większość dnia. Pamiętaj, żeby co godzinę rozprostować nogi i plecy. Momentalnie poczujesz różnicę 😊 Znaleźliśmy nawet kilka przykładowych ćwiczeń.

3.      Stwórz odpowiednie miejsce do pracy

Jeśli możesz, przeznacz pomieszczenie lub jego część na przestrzeń roboczą i wyjaśnij innym domownikom (w tym zwierzętom, chociaż prawdopodobnie to zignorują), że to miejsce jest Twoim biurem i miejscem pracy. Pamiętaj też o sprzątaniu. Kable, telefony, słuchawki, dokumenty - wszystko co zaśmieca biurko, zaśmieca też umysł.

4.      Trzymaj się godzin

Zaczynaj i kończ pracę w tych samych godzinach każdego dnia. Z końcem godzin pracy trzeba ją naprawdę skończyć i zająć się czymś niezwiązanym z pracą. Pracując z domu można łatwo zatrzeć granicę między pracą a domem.

5.      Włącz kamerę

Komunikacja jest w dużej mierze niewerbalna, a jej obecność lub brak bezpośrednio wpływa na nasz poziom zaangażowania. Bez połączenia wideo nie dociera do nas połowa komunikatu. Nie musisz się martwić swoją prezencją podczas wideo rozmowy – porządek w kadrze i schludny wygląd umieszczą Cię w 10% najbardziej profesjonalnych wideo rozmówców.

6.      Korzystaj z zewnętrznych słuchawek i mikrofonu

Już chyba każdy się z tym spotkał. Rozpoczynamy konferencję i gubimy się w szumie sprzężeń zwrotnych, studni, echa, płaczu dziecka i szczekania czyjegoś psa. Po pierwsze – upewnij się, że wiesz jak się wycisza mikrofon. Po drugie, spróbuj skorzystać z headsetu słuchawek i mikrofonu. Będziesz brzmiał znacznie lepiej, taki zestaw wycisza większość zewnętrznych szumów i zapobiega powstawaniu zakłóceń spowodowanych nakładaniem się odbitych fal dźwiękowych.

7.      Ogranicz wiadomości e-mail do niezbędnego minimum

Zamiast tego spróbuj komunikować się z zespołem za pomocą komunikatorów, takich jak MS Teams. To zwiększa poziom zaangażowania w komunikacji i oszczędza skrzynkę mailową dla bardziej formalnych spraw. Poza tym rozważ wykorzystywanie emotikon oraz GIFów w nieformalnej komunikacji zespołowej. Mogą się wydawać żenujące, to prawda, ale zawierają niewielki ładunek emocjonalny, dzięki któremu komunikacja będzie bardziej osobista i łatwiejsza do zinterpretowania😊.

8.      Socjalizuj się

Mamy do dyspozycji mnóstwo różnorodnych narzędzi do kolaboracji zespołowej, ale nie jesteśmy w stanie niczym zastąpić biurowych pogawędek w kuchni lub relax roomie. Dlatego postaraj się pozostawać w stałym kontakcie z współpracownikami. Wykorzystuj wolne chwile, żeby z nimi czatować lub rozmawiać. Zanim napiszesz e-mail zastanów się, czy możesz załatwić tę sprawę rozmową.

9.      Daj komuś znać, jeśli czujesz się gorzej

Powiedz o tym swojemu szefowi lub daj znać kadrom. Praca z domu może wydawać się świetna, ale z czasem izolacja daje o sobie znać. Nie pozwól jej sobą zawładnąć, poproś kogoś o radę i wsparcie.

10.      Wykorzystaj czas zaoszczędzony na dojazdach

W Starym Świecie (tj. jeszcze 4 miesiące temu) traciliśmy średnio 2-3 godziny w pociągach, komunikacji miejskiej i w korkach. Jesteśmy już od tego wolni! Naucz się czegoś nowego, zacznij ćwiczyć, więcej czytać. Cokolwiek co sprawi Ci radość 😊