" "

Jak chronić się przed oszustwami phishingowymi związanymi z rekrutacją?

Blog Post
Posting date: 22 August 2023

W dzisiejszej epoce cyfrowej poszukiwanie pracy przeniosło się głównie do Internetu. To niewątpliwie wygodne rozwiązanie, które daje szereg możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą pewne nowe zagrożenia i wyzwania, zwłaszcza dla osób otwartych na nowe możliwości - oszustwa phishingowe maskujące się pod atrakcyjnymi ofertami pracy. Te oszustwa są zaprojektowane tak, aby ukraść osobiste informacje, dane finansowe, a nawet zainfekować Twoje urządzenia złośliwym oprogramowaniem. W Harvey Nash traktujemy tego typu oszustwa bardzo poważnie, dlatego chcemy przedstawić parę wskazówek jak rozpoznać fałszywe „możliwości”.

Jak rozpoznać potencjalne oszustwa phishingowe związane z rekrutacją?


Często wykorzystując nazwę, markę, logo i język komunikacji renomowanej firmy, oszustwa rekrutacyjne mogą na pierwszy rzut oka wydawać się autentyczne. Poniższe punkty i wskazówki pomogą ci się przed nimi chronić.

  1. W razie wątpliwości, skontaktuj się z firmą. Nie odpowiadaj na wiadomość bezpośrednio, dotyczy to zarówno wiadomości e-mail, jak i wiadomości WhatsApp. Przejdź na stronę internetową firmy i skontaktuj się z nią, aby sprawdzić wiarygodność oferty. 
  2. Zbyt piękne, by było prawdziwe. Jeśli oferta wydaje się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa, to zazwyczaj jest to oszustwo, zaufaj swoim instynktom. Przykładem może być pozornie atrakcyjne wynagrodzenie za niewielką pracę, obietnica szybkiego zdobycia dużej ilości pieniędzy. 
  3. Relewantność. Oferta pracy, w sprawie której dostałeś kontakt, nie pokrywa się z Twoim doświadczeniem - jest to prawdopodobnie oszustwo. 
  4. Wymagania płatności z góry. Harvey Nash nigdy nie poprosi Cię o żadne płatności w celu uzyskania pracy, tak samo jak inne renomowane agencje rekrutacyjne. 
  5. Nieprofesjonalna komunikacja. Błędy gramatyczne, literówki, nieprofesjonalne adresy e-mailowe lub zagraniczne numery telefonów to wszystko objawy oszustwa. 
  6. Pilność odpowiedzi. Jeśli oferta wymaga natychmiastowej odpowiedzi, nie dając Ci wystarczająco dużo czasu na rozważenie lub sprawdzenie jej, bądź ostrożny. 
  7. Niespodziewane linki lub załączniki. Nigdy nie klikaj linków ani nie otwieraj załączników, które podejrzewasz, że są próbą oszustwa.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz o oszustwo ofertę, która używa nazwy lub logo Harvey Nash?

Jeśli nie jesteś pewien, czy komunikat od Harvey Nash lub oferta pracy są autentyczne, skontaktuj się bezpośrednio z nami, wysyłając e-mail na adres info@harveynash.com

Jeśli kontakt nastąpi przez WhatsApp, sugerujemy zablokowanie nadawcy i zgłoszenie konta.

Możesz także zgłosić oszusta za pomocą poniższych linków:
• Ministerstwo Cyfryzacji – Zgłoś przestępstwo - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
• CERT Polska – Zgłoś incydent | CERT.PL>_