O employer brandingu słów kilka, czyli jak zostać pracodawcą z wyboru.

Blog Post
Posting date: 26 April 2023

Zapewne nie raz w ostatnim czasie słyszałeś o pojęciu employer brandingu. To właśnie on wpływa na to, jak Twoja organizacja jest postrzegana przez potencjalnych kandydatów. Dobrze zaplanowana strategia employer brandingowa może przyciągnąć do firmy najlepszych specjalistów oraz zwiększyć lojalność Twoich pracowników. O tym dlaczego warto wiedzieć o employer brandingu i jak o niego zadbać, dowiesz się w dalszej części tekstu.

Czym tak naprawdę jest employer branding?

Employer branding to przede wszystkim działania powiązane z budowaniem marki pracodawcy, które mają na celu przyciągnięcie najlepszych specjalistów na rynku oraz utworzenie spójnego i pozytywnego wizerunku marki.

W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża, a kandydaci coraz bardziej wymagający, dlatego ważne jest, aby pracodawca wyróżniał się spośród innych firm i miał coś do zaoferowania swoim pracownikom. Budowanie silnego wizerunku pracodawcy pozwala na przyciąganie najlepszych pracowników, którzy z chęcią dołączą do zespołu oraz na zatrzymanie obecnych pracowników, którzy widzą, że są cenieni, a ich wkład w rozwój firmy ma znaczenie.

Jak zadbać o employer branding?

·       Dbaj o dobre relacje z pracownikami – ważne jest, aby pracownicy Twojej firmy czuli się doceniani. Nie ma lepszej reklamy dla firmy, niż obecni pracownicy, którzy okazują swoje zadowolenie wśród znajomych lub wirtualnej sieci kontaktów. Dobra opinia firmy jako pracodawcy może w sposób bardzo skuteczny przyciągnąć nowych pracowników oraz zwiększyć zainteresowanie jej produktami lub usługami, co przekłada się na jej pozycję na rynku.

Jeżeli jeszcze tego nie robisz, to zadbaj o to, by systematycznie przeprowadzać w swojej organizacji ankiety pracownicze, za pomocą których będziesz mógł/mogła zbadać, czego brakuje Twoim pracownikom. Pamiętaj, że jeżeli chodzi o employer branding nie wystarczy jedynie wykreowanie pozytywnego wizerunku Twojej firmy na zewnątrz. Jeżeli coś w niej nie działa tak, jak powinno, a pracownicy nie są zadowoleni, to prędzej, czy później niespójności w Twojej komunikacji wyjdą na jaw.

·       Twórz atrakcyjne oferty pracy – oferty pracy, które publikujesz w Internecie to tak naprawdę wizytówka Twojej organizacji. Zadbaj więc o to, by była jak najbardziej atrakcyjna, transparentna oraz zbilansowana.

Nie pozwól sobie na to, by w Twoim ogłoszeniu wymagania znacznie przeważały nad tym, co Ty oferujesz potencjalnemu pracownikowi. Nawet jeżeli ktoś nie zdecyduje się zaaplikować do Twojej firmy, zawsze w przyszłości może zostać Twoim klientem. Warto więc zadbać o dobre pierwsze wrażenie.

·       Bądź widoczny w Internecie – w obecnych czasach mamy sporo narzędzi, które mogą pomóc Twojej firmie zadbać o employer branding. Do najbardziej popularnych należy zakładka „Kariera” na Twojej stronie internetowej albo osobna witryna dedykowana potencjalnym kandydatom.

Pamiętaj, że strona internetowa jest źródłem numer jeden informacji o Twojej firmie. Warto więc zatroszczyć się o to, by była przejrzysta, atrakcyjna oraz user-friendly, a informacje na niej zawsze aktualne!

Zadbaj o to, by potencjalni kandydaci znaleźli na Twojej stronie informacje o wartościach i misji Twojej organizacji. Jak wynika z badania „Młodzi na rynku pracy” zrealizowanego przez PwC, Well.hr oraz Absolvent Consulting aż 65% młodych osób sprawdza firmowe wartości, zanim wyśle swoją aplikację. Prawie połowa badanych sprawdza także zaangażowanie społeczne firmy i to, w jaki sposób reaguje ona na aktualne wydarzenia.

Jeżeli masz możliwość, zatroszcz się o to, by Twoja firma była również widoczna w mediach społecznościowych. Nie ma potrzeby od razu tworzyć swojej organizacji kont we wszystkich możliwych kanałach, wybierz te, które są najbardziej uzasadnione pod kątem Twojej grupy docelowej.

·       Czy wiesz, co o Twojej firmie mówią inni?

Zasada „nieważne jak mówią, byle mówili” już dawno nie działa, a już tym bardziej w employer brandingu. Z badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl wynika, że aż 78% Polaków  zwraca uwagę na rynkową renomę pracodawcy. Nie oszukujmy się, nikt nie chce pracować dla pracodawcy, który ma złą opinię na rynku. Szczególnie dotyczy to młodych pracowników. Badanie „Młodzi na rynku pracy” pokazało, że osoby młode traktują swój dobrostan psychiczny i społeczny jako priorytet. Ponad połowa z nich woli work-life balance od wysokich zarobków. W związku z tym dopilnuj, by działania Twojej firmy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wywoływały jedynie przychylne komentarze.

Podsumowując, employer branding to nie tylko niezwykle ważny element dla każdej firmy, która chce przyciągać najlepszych specjalistów oraz zatrzymać już istniejących pracowników, ale także inwestycja, która może przynieść wiele korzyści Twojej organizacji. Zadbaj więc o to, by zaimplementować strategię employeer brandingową w swojej organizacji!