Chcesz wejść na rynek IT? Sprawdź co musisz wiedzieć

Blog Post
Posting date: 07 March 2024

Zdobycie pracy juniorskiej na rynku IT jest ekscytującym wyzwaniem, ale wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Istnieje wiele dodatkowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Oto kilka kluczowych punktów do rozważenia, jeśli planujesz wejść na rynek IT:

Umiejętności techniczne - popularne języki programowania takie jak Java i Python są kluczowe po stronie Backendu, natomiast do pracy np. Frontend Developera najczęściej używa się Java Script.. Jednak samo opanowanie języków programowania to początek, ponieważ znajomość narzędzi dodatkowych lub frameworków używanych w branży IT jest obecnie koniecznością. Przykładowo dla Javy jest to Spring, a dla Pythona – Django.Dodatkowo kluczowymi frameworkami są React, Angular i Node.js, Next lub Vue (JavaScript). Warto również posiadać umiejętność obsługi narzędzi do testowania jak i znajomość baz danych.
Jeśli planujesz naukę innego języka programowania, to równie istotne jest poznanie dodatkowych narzędzi i frameworków. Warto przeprowadzić test predyspozycji, aby wiedzieć, w którą stronę IT się rozwijać. Taka ocena pomoże nakreślić ścieżkę, dostosowaną do indywidualnych predyspozycji i preferencji.

Wykształcenie - posiadanie odpowiedniego wykształcenia z zakresu informatyki, inżynierii oprogramowania lub pokrewnych dziedzin nie zawsze jest wymagane, jednakże stanowi wartość dodaną. Zdarzają się sytuacje, gdzie szansę na zatrudnienie dostaje osoba, która tylko ukończyła kurs, ale warto jednak podkreślić, że w takich przypadkach konieczne jest solidne przygotowanie zwłaszcza pod względem gruntownej znajomości danego języka programowania.

Portfolio - udział w projektach open source może być świetnym sposobem na zdobycie doświadczenia i zbudowanie portfolio. Również pisanie własnych projektów jest wartościowe, ponieważ rozwija umiejętności i dowodzi praktycznej wiedzy. Warto czytać/oglądać materiały, w których rekruterzy techniczni mówią, jakie projekty warto obecnie wykonywać.

Umiejętność rozwiązywania problemów w kodzie - problemy wymagające logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów są powszechne, dlatego warto wdrożyć do swojej nauki zadania z zakresu struktur danych i algorytmiki.

Staże i praktyki - przede wszystkim zdobywanie doświadczenia poprzez udział w różnych rekrutacjach umożliwia zderzenie się z wymaganiami pracodawców i poznanie oczekiwań branży. Również aktywny udział w praktykach, stażach czy programach stażowych w firmach IT stanowi znakomitą okazję do zdobycia cennego doświadczenia praktycznego.

Nowe technologie - branża IT dynamicznie się rozwija, dlatego ważne jest bycie na bieżąco z nowymi technologiami, trendami i narzędziami. Umiejętność szybkiego przyswajania nowych informacji i dostosowywania się do zmian jest kluczowa.

Podsumowując, aby przebić się na stanowisko juniorskie na konkurencyjnym rynku IT to wyjątkowe wyzwanie. Należy pamiętać, że kluczowym elementem sukcesu jest posiadanie solidnej wiedzy technicznej, ale także zdolność do ciągłego doskonalenia się i rozwijania umiejętności miękkich (komunikacji i elastyczności w dostosowywaniu się do zmian). Posiadanie odpowiedniego wykształcenia jest również cenne, ale równie ważne jest zdobywanie praktycznego doświadczenia poprzez udział w projektach open source, stażach i praktykach.

Zaplanuj swoją ścieżkę rozwoju, skupiając się na umiejętnościach technicznych, edukacji, budowaniu portfolio, rozwijaniu umiejętności rozwiązywania problemów i byciu na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Dynamiczny rozwój branży IT otwiera przed Tobą wiele możliwości, a determinacja, ciągła nauka i praktyczne doświadczenie to kluczowe elementy, które pomogą Ci odnieść sukces jako Junior Developer. Powodzenia na tej fascynującej ścieżce!